Možné účinky pití čaje

MOŽNÉ ÚČINKY PITÍ ČAJE

Prevence civilizačních chorob
(ischemická choroba srdeční, ateroskleróza, vysoký krevní tlak, vysoká hladina krevního cukru a cholesterolu, rakovina, dna)
Protizánětlivé antivirové a antibakteriální účinky
(sliznice a dutina ústní zažívací trakt a vylučovací orgány)
Růst životní energie a odolnosti
(zejména díky antioxidantům a jejich působení)
Pomoc při snižování nadváhy
(optimalizuje zažívací funkce a zrychluje metabolismus - zejména tuků, tj. se současným snížením energetického příjmu a realizací přiměřené pohybové aktivity (sport) přispívá k trvalému snižování/udržení váhy)
Povzbuzuje celý organizmus, zejména činnost mozku, srdce, ledvin a žaludku
(neagresivním, nenávykovým a extrémně dlouhým působením kofeinu, jež je v čaji vázán jinak než v kávě)
Tonizuje, navozuje harmonii a pohodu
(díky chemismu a způsobu pití)
Má další (i nespecifické) účinky
(příznivě ovlivňuje zubní sklovinu, má protialergické účinky, působí detoxikačně, pomáhá v boji proti leukémii a posiluje celkovou imunitu...)

dr. Teaman doporučuje

1. pít dobré čaje kvůli jeho pozitivním a celostním účinkům na zdraví (projevující se schopností uklidňovat, navodit harmonii, pohodu, tonizovat a stimulovat zároveň), kvůli jeho požadavku na blahodárné spočinutí (znamenající příjemné chvíle při přípravě a pití čaje a přinášející inspiraci),
2. čaj pít jakýmkoliv způsobem, jež vám vyhovuje nebo se Vám líbí, je vhodné vyzkoušet doporučené způsoby přípravy čajů náležející jednotlivým druhům či skupinám čajů, řídit se vlastním citem a najít vyhovující vlastní postupy, meze experimentům se nekladou,
3. neohlížet se na množství, to není ničím omezeno, čaje lze pít od jednoho do nekonečna šálků a libovolně je střídat, jakékoliv množství čaje je přínosem pro zdraví ačkoliv příliš nezlepšuje skóre v pitném režimu jedince (omezující může být celkové množství požitého kofeinu), nejmodernější vědecké studie uvádí, že čaj značně odvodňuje organismus, je doporučeno pít i dostatek kvalitní čisté vody.