Jak si čajovo-bylinnou ochutnávku opravdu užít?

(... udělejte si čas a pohodu, pijte čaj tam, kde to máte rádi, nespěchejte a nenechte se vyrušovat!)
"ochutnávání čajů a bylin v klidu poskytne maximum vjemů, požitků, zážitků i užitku"

Pokud pomineme, co vše čaj (1) a byliny (2) umí zařídit z pohledu jejich podstaty (tj. účinků/léčivosti), je tu pohled na nápoj samotný, na jeho přípravu a způsob pití, na celý čas, kdy se vznikem nápoje a jím samotným zabýváme. Znám mnoho lidí, jež čaj a byliny pravidelně pijí a činí tak jaksi ledabyle, bezmyšlenkovitě... přímo nepřítomně. Až tak "barbarsky", že nápoj nevnímají a považují jej za jakýsi doprovodný jev běhu života. Osobně jim nic nevytýkám = nelze odsuzovat jakýkoliv způsob konzumace čaje a bylin. Je to totiž každého věc (3)!

Osobně k čaji též přistupuji různě. Mám rád (a kdysi jsem denně praktikoval) "dvousklenicovou přípravu čaje". Často používám metodu "přípravy čaje v jednom šálku". Běžně si čaj dělám ve větší konvičce a často se věnuji tradiční přípravě čaje metodou kung fu čcha v početnější sadě nádobí i jen velmi prostě v čcha-wanu... Kdesi jsem napsal:

"Každá metoda přípravy čaje, která vyžaduje soustředění, dodržení postupu a sledování vlastního procesu - a tím i delší volnou chvíli - způsobuje zpomalení či "zastavení času". Alespoň to tak osobně vnímám. Zdálo by se, že jednoduchá příprava čaje v jednom kuse nádobí je nenáročná a svou strohostí čaji ubližuje, omezuje jej...a nenabízí tolik vjemů... Není tomu tak! Použití jediného šálku akorát šetří nádobí, vše ostatní zůstává! Čas totiž plyne podobně s jedním šálkem i s rozsáhlou kung fu čcha soupravou... a zda ubíhá příjemně a stojí za to si jej užít, záleží na mnoha okolnostech a zejména na dovednosti soustředit se na čaj samotný!"

Co to znamená? Soustředit se na čaj? Nebudu teoretizovat a popíši svou praxi. Mám vyřešených sedm věcí, které mi to dovolují:

Čas
Čas považuji za velmi vzácný. Je to doba bytí s čajem, kterou -setrváváním u čaje- sám tvořím. Užívám si „čas čaje“, jež jsem si „na čaj“ zhruba vyhradil, nebo si myslím, že bude potřeba! Někdy je to doba omezená jinými událostmi, jindy neomezená a právě tam vzniká to čajové časotvoření. Kolik času věnuji tomu kterému čaji si sám řídím a nemám-li ho dostatek, radši si zábavu s čajem a bylinami nechám na jindy! Uspěchané čajování je horší než žádné…

Místo
Je pro mě extrémně důležité. Mám domácí čajový koutek, ze kterého není daleko ke knihovně, resp. je přímo u jedné z knihoven a stačí natáhnout ruku a… :-)…. obyčejný stolek to je, kam se vleze přiměřeně velké „čajové moře“ a stěží rychlovarka. Ovšem mně to stačí. Čím je místo subtilnější, tím se lépe věnuji čaji… Míst je však nepřeberně, rád se s jediným šálkem a horkou vodou v termosce přemisťuji do přírody. Pak je ideálním místem pařez či pěkný kopeček mechu, skála a dobrý výhled do krajiny. Příroda je nejpřirozenější a nejpříjemnější kulisou k čajování. A příprava bylin či čaje za světla měsíce, při vycházejícím slunci či slabém světle řeřavých uhlíků má vždy něco do sebe… Západy slunce jsou nejhezčí a mám pro ně místo speciální, zastrčené a dokonale utajené.

Voda
Vodu příliš neřeším, mám totiž filtrovanou (4) a pořád stejnou (ze stejného zdroje)! Občas zkouším i vodu jinou, zejména ze studánek. Filtrace se mi zdá nejlepší a nejsnažší pro zajištění vody relativně stejných parametrů, vědom si toho, že v našem (byť velmi vyspělém) vodárenství se drobné havárie neřeší (= případně závadná voda odteče dříve, než by způsobila škodu)…Filtr mám vybaven i vložkou proti bakteriím. Tvrdost (s ohledem na zdroj vody řešit nemusím).

Čaj
či bylinu si pečlivě vyberte! Já si vybírám podle momentální chuti (především), někdy podle ročního období nebo účinků čaje (pohled asijských tradičních medicín). Předplacené čajovo-bylinné ochutnávky vám výběr usnadní :-). Není třeba se bát pít čaje a byliny, které se (z různých pohledů) právě "nehodí". Totiž, co se hodí a nehodí je každého věc!

Nádobí
Bez nádobí nelze čaj připravit... Kdysi bylo nutno mít skoro desítku propriet, jinak bylo doporučeno čaj nepřipravovat! Dnes to máme jednodušší. K přípravě stačí jediný šálek, dva hrnky, obyčejná konvička... a lze si dopřát i celé rozsáhlé sady pro Gong Fu Cha. Osobně mám oblíbené jednoduché přípravy s minimem nádobí. Kombinuju různé materiály a solitérní kousky. Dobré je vyzkoušet konkrétní čaj či bylinu v různém nádobí, řídit se intuicí a doporučení brát jako možné vodítko. 

Vnější "rušitelé"
mohou čas strávený s čajem značně znepříjemnit. Pečlivý výběr či příprava místa je může eliminovat a nepředvídatelné „vyrušení“ lze považovat za součást dané chvíle… Osobně si vybírám místa klidná, kde se „čajování“ stává jejich součástí. Rušivých elementů lze najít mnoho a pro každého budou jiné. Nejhorší je zřejmě „civilizační hluk“, horko, vlhko, zima ... a nevhodné oblečení, též nelibé vůně či větrem poletující prach… ale i nepříjemné sezení, prudké slunce, otravující hmyz či do nohavic lezoucí mravenci. Vnějším rušitelem může být i společnost v jejíž přítomnosti si chceme čaje a bylin užít. Pokud nejde o čajově spřízněné duše, je to obtížné! (5)

Vnitřní "rušitelé"
jsou nejhorší a jejich „neúrekom“. Neschopnost se na čaj soustředit a vychutnat si jeho projevy všemi smysly má mnoho příčin. Mohou to být různé momentální stavy mysli, jež nás vrací do dob minulých či budoucích. Rozladěnost v důsledku nesplněných úkolů, nevyspání, únavy a venkoncem i chybně nastaveného způsobu „práce a odpočinku“. Eliminaci všech vnitřních rušitelů lze trénovat a umění „přerušit krysí závod“ resp. se mu vyhýbat je jednodušší, než by se na první pohled zdálo.

Takže shrnuto (a něco navíc):
- máte před sebou jedinečný čaj - věnujte se mu naplno - je materií pro vaši pohodu, sebevzdělání, relaxaci a zlepšení zdraví,
- kouzlo čaje, jeho projevy a energetické působení si nejlépe uvědomíte při realizaci (a prožití) vlastního čajového obřadu,
- každou přípravu čaje, jež má nějaký řád, děj a smysl, počátek a konec, je možno považovat za "obřad" - vytvořte si jej,
- použijte jakékoliv nádobí (které máte, opatříte si...) a plně se věnujte přípravě a ochutnávání,
- nenechte se rušit (ochutnávejte sami) nebo naopak, užijte si s rodinou, blízkými, přáteli, sdílejte své vjemy a poznatky,
- doporučené přípravy čajů a bylin považujte za vodítko = najděte si své originální a vyhovující postupy,
- experimentujte a buďte "v pohodě"... zcela v přítomném okamžiku ochutnávání, jež se nemusí opakovat!


poznámky:
(1) nezapomeňme, že i čaj patří mezi byliny, u pravého čaje se zmiňuje (mj.) - pozitivní vliv na funkci srdce, pozitivní vliv na funkci mozku, detoxikační účinky, podpora imunitního systému, efekt uklidnění, posilování kostí a zubů, pomoc při hubnutí, zpomalování stárnutí, pomoc při horečce, protistresové efekty a spousta jiných účinků
(2) léčivost bylin (a tím i čaje) je neoddiskutovatelná a prokazatelná
(3) kdysi jsem měl snahu osvětovou - vysvětlovat a poučovat :-), dnes jen (občas) doporučuji či sděluji zkušenosti
(4) … více jak 30 let používám český filtr „DIONELA FDN 2“ – doporučuji!
(5) mobil s nepřetržitou notifikací všeho co se v něm děje radši ani nezmiňuji, zásadně jej vypínám